

AC1750 Wi-Fi
Range extender
DAP-1720

Hurtig installationsvejledning
Pakkens indhold
DAP-1720 AC1750 Wi-Fi Range Extender
Wi-Fi-konfigurationskort
Hurtig installationsvejledning
Hvis nogen af ovenstående varer mangler, bedes du kontakte din forhandler.
Før du begynder
- Sørg for, at det område, du vil tilslutte forlængeren til, har en solid forbindelse til din router. Brug en trådløs bærbar computer, tablet eller mobiltelefon i dette område til at teste forbindelsen for at kontrollere.
- Hvis din trådløse router eller adgangspunkt ikke understøtter WPS, skal du følge trinene under Konfigurer DAP-1720 Brug af en Web Browser til at oprette forbindelse til DAP-1720 og køre installationsguiden. Hvis du ikke er sikker på, hvordan du aktiverer WPS på din trådløse router, henvises til routerens brugervejledning.
Produkt overview

| LED | Farve | Status | Beskrivelse |
| Status-LED | Rød | Solid | Enheden tænder/starter op. |
| Rav | Blinker | Enheden er klar, men ikke forbundet til en uplink -router. | |
| Grøn | Solid | Dette indikerer, at DAP-1720 er sikkert forbundet til din trådløse router eller dit adgangspunkt. | |
| Blinker | WPS -knappen er blevet skubbet, og enheden behandler en forbindelse. |
Signalstyrkeindikatorer

Opret forbindelse til din router ved hjælp af WPS
1.Find en ledig stikkontakt i nærheden af din trådløse router. Tilslut DAP-1720, og vent, indtil status-LED'en blinker gult.

2.Tryk på knappen WPS (Wi-Fi Protected Setup) på din trådløse router.

3. Inden et minut skal du trykke på WPS-knappen på DAP-1720. Status -LED'en begynder at blinke grønt.

4.Når status-LED'en lyser konstant grønt, angiver dette, at DAP-1720 er sikkert forbundet til din trådløse router eller adgangspunkt. Du kan nu tage stikket ud og flytte DAP-1720 til et sted mellem din trådløse router og det område, hvor du har brug for trådløs dækning.


Hvis signalstyrkeindikatorerne viser en enkelt gult bjælke, eller hvis DAP-1720 ikke er tilsluttet, skal du flytte DAP-1720 til en stikkontakt tættere på din trådløse router eller dit adgangspunkt.
Tilslut dine trådløse enheder
5.Fra din trådløse enhed skal du gå til Wireless Utility for at få vist de tilgængelige trådløse netværk.

SSID på DAP-1720 tildeles automatisk følgende:
- 2.4 GHz (din routers SSID) -EXT
- 5 GHz (din routers SSID) -EXT5G
Wi-Fi-adgangskoden til DAP-1720 er den samme som din router.
Gentag trin 5 for at slutte flere Wi-Fi-enheder til DAP-1720.
6.Din enhed er nu tilsluttet DAP-1720 og kan oprette forbindelse til din trådløse router. Hvis du vil ændre dine netværksindstillinger, adgangskode osv., Skal du følge trinene på den næste side for at konfigurere DAP-1720. Gentag trin 5 for at tilslutte flere enheder.
Din opsætning er afsluttet!
Konfigurer DAP-1720 ved hjælp af en Web Browser (valgfri)
Du kan logge ind på web-baseret konfigurationsværktøj på DAP-1720 til at udføre følgende opgaver:
- Opgrader firmware
- Skift trådløse og netværksindstillinger
- Skift login -adgangskoden
1.Slut DAP-1720 til en ledig stikkontakt nær din router. Du kan flytte det til et mere passende sted efter konfigurationen.
2. Åbn det trådløse værktøj på din trådløse enhed eller computer. Vælg navnet på Wi-Fi-netværket (fra Wi-Fi-konfigurationskortet), og indtast adgangskoden. Du kan også slutte DAP-1720 til din router eller computer ved hjælp af et Ethernet-kabel.

3. Åbn a web browser (f.eks. Internet Explorer, Firefox, Safari eller Chrome) og indtast http://dlinkap.local./. Du kan også indtaste IP-adressen på DAP-1720.

Note: Standard -IP -adressen er 192.168.0.50. Når DAP-1720 opretter forbindelse til din router, får den tildelt en ny IP-adresse baseret på din router/netværks DHCP-indstillinger. Du skal logge ind på din router og view DHCP-tabellen for at se, hvilken IP-adresse der blev tildelt DAP-1720. MAC -adressen er trykt på etiketten på enheden.
4.Når du opretter forbindelse, vises login -siden. Indtast din adgangskode, og klik på Log ind. Som standard er adgangskoden tom.
Note: Standard -IP -adressen er 192.168.0.50. Når DAP-1720 opretter forbindelse til din router, får den tildelt en ny IP-adresse baseret på din router/netværks DHCP-indstillinger. Du skal logge ind på din router og view DHCP-tabellen for at se, hvilken IP-adresse der blev tildelt DAP-1720. MAC -adressen er trykt på etiketten på enheden.

5.Hjemmesiden viser din aktuelle status. Et grønt flueben repræsenterer en vellykket forbindelse til din trådløse router eller adgangspunkt (AP). Et rødt X betyder, at der ikke er forbindelse til din router eller adgangspunkt. Klik på ikonet Uplink Router.

6.Vælg dit sprog i rullemenuen, og klik derefter på Næste.
7.WPS-processen startes automatisk på DAP-1720. Tryk på WPS -knappen på din trådløse router eller adgangspunkt.
Hvis du vil manuelt vælge det trådløse netværk, du vil udvide, skal du klikke på Udvid et eksisterende trådløst netværk og gå til den næste side. Hvis du vil slutte DAP-1720 til et kablet netværk ved hjælp af et Ethernet-kabel, skal du klikke på Tilføj trådløst til dit kabelforbundne netværk og spring til side 11.
Hvis du klikker på "Udvid et eksisterende trådløst netværk"
8. En liste over registrerede trådløse netværk inden for DAP-1720's rækkevidde vises. Klik på det netværk, du vil udvide. Hvis du vil indtaste Wi-Fi-netværksnavnet (SSID) manuelt, skal du klikke på Manuel nederst.

9.Hvis dit trådløse netværk er sikkert/krypteret, skal du indtaste Wi-Fi-adgangskoden og klikke Næste for at fortsætte.

Hvis du klikkede Manuel, indtast SSID og sikkerhedsoplysninger (Wi-Fi-adgangskode) for det trådløse netværk, du vil udvide, og klik på Næste for at fortsætte.

Hvis du klikker på "Føj trådløs til dit kabelforbundne netværk"
8. Tilslut DAP-1720 til dit netværk ved hjælp af et Ethernet-kabel. Guiden går automatisk til trin 10 på den næste side. Hvis du ønsker at tilslutte DAP-1720 senere, skal du klikke på Springe.

10.Indtast et nyt Wi-Fi-netværksnavn for DAP-1720, og indtast et nyt Wi-Fi-kodeord. Klik på Næste for at fortsætte.

11.Indtast en administratoradgangskode til DAP-1720. Dette er den adgangskode, du vil bruge til at indtaste web-baseret konfiguration. Klik på Næste for at fortsætte.

12.En oversigtsside viser dine indstillinger. Klik på Afslut, og DAP-1720 genstarter. Hvis du vil foretage ændringer, skal du klikke på Tilbage.

Opsætningen er nu fuldført. Tillad cirka to minutter til genstart af DAP-1720. Kontroller, at statusindikatoren er grøn, og indikatorerne for signalstyrke lyser. Du kan nu tage stikket ud af DAP-1720 og oprette forbindelse til et andet sted, hvis det er nødvendigt.
Fejlfinding
Hvorfor kan jeg ikke oprette forbindelse til min trådløse router, eller falder min trådløse forbindelse?
- Kontroller, at DAP-1720 er inden for rækkevidde af din trådløse router. Prøv at tilslutte den til et sted tættere på routeren, og kontroller, at status -LED'en lyser grønt.
- Note at ved gentagelse af et trådløst signal fra en router eller et adgangspunkt, får enheder, der er tilsluttet repeateren, ikke den samme hastighed/gennemløb, som når de tilsluttes direkte til routeren.
Hvordan ændrer jeg de trådløse indstillinger på DAP-1720?
- Åbn a web browser (f.eks. Internet Explorer, Firefox, Chrome eller Safari) og gå til http://dlinkap.local./ eller indtast IP -adressen (http://192.168.0.50 som standard).
- På login -skærmen skal du indtaste din adgangskode og klikke på Log ind.
- Gå til Opsætning> Trådløs.
- Indtast et nyt Wi-Fi-netværk navne (SSID) for 2.4 GHz og 5 GHz båndene, og rediger sikkerhedsindstillingerne (Wi-Fi-adgangskode) efter behov.
- Klik Spare.

Note: Hvis du har ændret Wi-Fi-netværksnavnet, falder den enhed, du i øjeblikket bruger til at oprette forbindelse til DAP-1720. Du skal åbne dit trådløse værktøj og oprette forbindelse til DAP-1720 ved hjælp af det nye netværksnavn og adgangskode.
Hvor skal jeg placere min DAP-1720, når jeg bruger den som rækkeviddeforlænger?

En Range Extender fungerer kun så godt som det signal, den udvider.
Derfor er korrekt placering af din DAP-1720 vigtig for at opnå de ønskede resultater.

For den bedste ydeevne skal du placere din DAP-1720 mellem din router og din dødzone, og sørg for at den er placeret på et sted, hvor Wi-Fi-signalet stadig er stærkt. Brug Smart Signal Indicator til at finde en placering med et stærkt signal. Jo flere bjælker der lyser på signalindikatoren, jo stærkere er Wi-Fi-signalet.
Hvad hvis jeg har glemt min DAP-1720 adgangskode?
- Hvis du har glemt din adgangskode eller vil nulstille DAP1720
tilbage til fabriksindstillingerne, tryk og hold nulstillingsknappen nede i bunden af forlængeren ved hjælp af en papirclips og slip den efter mindst 10 sekunder. Statuslampen bliver rød.
Note: Denne proces sletter alle dine indstillinger. - Du kan gentage WPS -processen på side 5. Følg trinene under Opret forbindelse til din router ved hjælp af WPS.

Erklæring om GPL-kode
Dette D-Link-produkt indeholder softwarekode udviklet af tredjeparter, herunder softwarekode, der er underlagt GNU General Public License (“GPL”) eller GNU Lesser
General Public License ("LGPL"). Hvor det er relevant, vilkårene i GPL og LGPL og oplysninger om adgang til GPL -koden og LGPL -koden, der bruges i denne
produkt, er tilgængelig for dig på:
http://tsd.dlink.com.tw/GPL.asp
GPL-koden og LGPL-koden, der bruges i dette produkt, distribueres UDEN GARANTI og er underlagt en eller flere forfatteres ophavsret. For detaljer, se GPL-koden og LGPL-koden for dette produkt og vilkårene for GPL og LGPL.
Skriftligt tilbud om kildekode til GPL og LGPL
Hvor sådanne specifikke licensbetingelser giver dig ret til kildekoden til sådan software, giver D-Link på skriftlig anmodning via e-mail og/eller traditionel papirpost den gældende GPL- og LGPL-kildekode files via cd-rom for en nominel omkostning til dækning af forsendelses- og medieafgifter som tilladt i henhold til GPL og LGPL.
Ret venligst alle henvendelser til:
E-mail: GPLCODE@dlink.com
Snail Mail:
Attn: GPLSOURCE ANMODNING
D-Link Systems, Inc.
17595 Mount Herrmann Street
Fountain Valley, CA 92708
GNU GENERAL OFFENTLIG LICENS
Version 3, 29 juni 2007
Ophavsret (C) 2007 Free Software Foundation, Inc.http://fsf.org/>
View den fulde GPL -kodeerklæring kl http://www.gnu.org/licenses/gpl.html
Noter
Teknisk support
Denne vejledning er til første gangs konfiguration. Se venligst brugervejledningen for at lære mere.
Amerikanske og canadiske kunder kan kontakte D-Link teknisk support via vores webwebsted.
USA
http://support.dlink.com/DAP-1720
Canada
http://support.dlink.ca/DAP-1720

Version 1.02 (NA) _85X125
12. december 2016
6AP1720Q.D03G
© 2017 D-Link. Alle rettigheder forbeholdes. D-Link og D-Link-logoet er varemærker eller registrerede varemærker tilhørende D-Link Corporation eller dets datterselskaber. Alle andre tredjepartsmærker, der er nævnt heri, kan være varemærker tilhørende deres respektive ejere. Denne publikation må muligvis ikke gengives helt eller delvist uden forudgående udtrykkelig skriftlig tilladelse fra D-Link Systems, Inc.
Dokumenter/ressourcer
![]() | Range extender |
Referencer
- 192.168.0.50192.168.0.50
- dlinkap.localdlinkap.local
- dlinkap.local./dlinkap.local.
- Forside - Free Software Foundation - arbejder sammen om gratis softwarefsf.org
- D-Link teknisk supportsupport.dlink.ca
- D-Link teknisk supportsupport.dlink.com
- tsd.dlink.com.tw/GPL.asptsd.dlink.com.tw.
- gnu.org/licenses/gpl.htmlwww.gnu.org
- Brugermanualmanual.tools
